Vídeň

Letos jsme se poprvé se skautkama vydali o Vídně, kde se každoročně před Vánoci koná slavnost předávání Betlémského světla.

Cesta autobusem je sice delší, ale přesto jsme si mohli osvěžit paměť a informace o Vídni. Prvně jsme zastavili na kopci nad Vídní, kde jsme si ji mohli celou prohlédnout.
Pak nás autobus vysadil u Prátru, který jsme si náležitě prohlédli, někteří se i projeli na atrakcích či vlezly do strašidelného zámku. Také jsme si si otestovali komunikaci s rakušany, jak při placení, tak při snaze dostat ztracenou čepici ven z dráhy jedné atrakce. Musím říct, že i když to bylo náročné, přesto jsme se domluvili. V zentru jsme si prohlédli Stephansdom-hlavní chrám ve Vídni. Moc času nám nezbývalo, tak jsme metrem zajeli rovnou k místu předávání světla. Kostel byl již přeplněn skauty, el i tak jsme se tam ještě vmáčkli. Celá slavnost byla ve světových jazycích jako němčina, angličtina a francouzština. Nejvíce nás samozřjmě zaujaly kroje a šátky ciziích skautů. Viděli jsme oranžové kroje rakouských brášků a sestřiče, potkali jsme polské, dokonce i kanadské skauty. Nakonec měli holky za úkol sesbírat seznam nejvíce národností a k tomu barvu jejich kroje. Myslím, že se celá výprava povedla a mohli jsme se přesvědčit, kolik skautů kolem nás je.